SSI Technologies Inc P61-100-S-A-I36-20MA-C
P61-100-S-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-S-A-I36-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-S-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-100-S-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-100-S-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-S-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-S-A-I36-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-S-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-100-S-A, P61-100-S-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-S-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-100-S-A-I36-20MA-C
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 1.5A TO263 datasheet.pdf
CORD ROJ C-14 SVT 1'8" 18/3 10A datasheet.pdf
CASE PLSTC BLK 14.84"L X 12.13"W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1410 datasheet.pdf
CARD GUIDE HORZ 2X0.078" BLK datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 22POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf