SSI Technologies Inc P61-100-S-A-I36-4.5V-C
P61-100-S-A-I36-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-S-A-I36-4.5V-C
Datasheet Download
P61-100-S-A-I36-4.5V-C.pdf
Availability of P61-100-S-A-I36-4.5V-C
QUANTITY
P61-100-S-A-I36-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-S-A-I36-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-S-A-I36-4.5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-S-A-I36-4.5V-C
Related LinksP61-100-S-A, P61-100-S-A-I36-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-S-A-I36-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-100-S-A-I36-4.5V-C
CONN RECEPT W/DETENT 2POS .062 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
RETAINER SCREW SS FOR M3 ST datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 10V 1005 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.50MM 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT RA datasheet.pdf