SSI Technologies Inc P61-100-S-A-I72-20MA-C
P61-100-S-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-S-A-I72-20MA-C
Datasheet Download
P61-100-S-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-100-S-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-100-S-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-S-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-S-A-I72-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-S-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-100-S-A, P61-100-S-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-S-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-100-S-A-I72-20MA-C
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
TAPE URETHANE FOAM 1/4" X 18YD datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 54.5MA 16 OHM TH datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf