SSI Technologies Inc P61-1000-S-A-I24-4.5V-C
P61-1000-S-A-I24-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1000-S-A-I24-4.5V-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1000-S-A-I24-4.5V-C.pdf
Availability of P61-1000-S-A-I24-4.5V-C
QUANTITY
P61-1000-S-A-I24-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1000-S-A-I24-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1000-S-A-I24-4.5V-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1000-S-A-I24-4.5V-C
Related LinksP61-1000-S-, P61-1000-S-A-I24-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1000-S-A-I24-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-1000-S-A-I24-4.5V-C
SENSOR 75PSIS 7/16 5V 12" datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 90MA 12 OHM TH datasheet.pdf