SSI Technologies Inc P61-1500-A-A-I24-20MA-C
P61-1500-A-A-I24-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-A-A-I24-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-A-A-I24-20MA-C.pdf
Availability of P61-1500-A-A-I24-20MA-C
QUANTITY
P61-1500-A-A-I24-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-A-A-I24-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-A-A-I24-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-A-A-I24-20MA-C
Related LinksP61-1500-A-, P61-1500-A-A-I24-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-A-A-I24-20MA-C Details Description
Related parts for P61-1500-A-A-I24-20MA-C
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
WAFER SW SP-11POS NON-SHORT .5A datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
070 SERIES REC CONTACT 20-16 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 17.87"L X 15.99"W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf