SSI Technologies Inc P61-1500-A-A-I72-5V-C
P61-1500-A-A-I72-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-A-A-I72-5V-C
Brief Description
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-A-A-I72-5V-C.pdf
Availability of P61-1500-A-A-I72-5V-C
QUANTITY
P61-1500-A-A-I72-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-A-A-I72-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-A-A-I72-5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-A-A-I72-5V-C
Related LinksP61-1500-A, P61-1500-A-A-I72-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-A-A-I72-5V-C Details Description
Related parts for P61-1500-A-A-I72-5V-C
IC TRANSCEIVER QUAD DIFF 20-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
PANEL INNER 9X9" WHITE datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 33MA OUT datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-2001 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD923 datasheet.pdf