Nichicon UPW1J222MHH
UPW1J222MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J222MHH
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J222MHH.pdf
Availability of UPW1J222MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1J222MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J222MHH
Internal Part NumberEIS-UPW1J222MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.72A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J222MHH
Related LinksUPW1J, UPW1J222MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J222MHH Details Description
Related parts for UPW1J222MHH
CONN RECEPT RT ANG 55POS 2MM PCB datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TERM BLOCK 10-26AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
RES .5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMBJ datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.16K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
RES 481K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 1000VDC RADIAL datasheet.pdf