SSI Technologies Inc P61-1500-S-A-I72-4.5V-C
P61-1500-S-A-I72-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-S-A-I72-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-S-A-I72-4.5V-C.pdf
Availability of P61-1500-S-A-I72-4.5V-C
QUANTITY
P61-1500-S-A-I72-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-S-A-I72-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-S-A-I72-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-S-A-I72-4.5V-C
Related LinksP61-1500-S-, P61-1500-S-A-I72-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-S-A-I72-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-1500-S-A-I72-4.5V-C
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 5X12 datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 2POLE datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 390 OHM 20SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KRIMPING DIES ATP-NC-2212-E2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
TOOLING WASHER datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf