SSI Technologies Inc P61-200-A-A-I72-5V-C
P61-200-A-A-I72-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-A-A-I72-5V-C
Brief Description
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-A-A-I72-5V-C.pdf
Availability of P61-200-A-A-I72-5V-C
QUANTITY
P61-200-A-A-I72-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-A-A-I72-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-A-A-I72-5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-A-A-I72-5V-C
Related LinksP61-200-A-, P61-200-A-A-I72-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-A-A-I72-5V-C Details Description
Related parts for P61-200-A-A-I72-5V-C
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.64K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 3POS TIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 109VC P600 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf