SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I18-4.5V-C
P61-200-S-A-I18-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I18-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I18-4.5V-C.pdf
Availability of P61-200-S-A-I18-4.5V-C
QUANTITY
P61-200-S-A-I18-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I18-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I18-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C