SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I24-20MA-C
P61-200-S-A-I24-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I24-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I24-20MA-C.pdf
Availability of P61-200-S-A-I24-20MA-C
QUANTITY
P61-200-S-A-I24-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I24-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I24-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-S-A-I24-20MA-C
Related LinksP61-200-S-A, P61-200-S-A-I24-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-S-A-I24-20MA-C Details Description
Related parts for P61-200-S-A-I24-20MA-C
FLEX CABLE - AFH22T/AE22/AFH22T datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 560PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 8A ITO220AC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 16MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf