SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I24-4.5V-C
P61-200-S-A-I24-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I24-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I24-4.5V-C.pdf
Availability of P61-200-S-A-I24-4.5V-C
QUANTITY
P61-200-S-A-I24-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I24-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I24-4.5V-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP61 Pressure/Temperature MediaSensor™ Family
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleCable
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-S-A-I24-4.5V-C
Related LinksP61-200-S-A, P61-200-S-A-I24-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-S-A-I24-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-200-S-A-I24-4.5V-C
TRANS NPN DARL 80V 4A SOT-32 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 22PS DL TIN PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 84PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.2A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 220VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMAJ datasheet.pdf
DZ5200 HDR ASSY 4P 10.16MM PITCH datasheet.pdf