| Internal Part Number | EIS-P61-200-S-A-I24-5V-C | |
| Series | MediaSensor™ | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 200 PSI (1378.95 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 1 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.5% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | - | |
| Termination Style | 24" Integral Harness | |
| Maximum Pressure | 600 PSI (4136.85 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | Cylinder | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | P61-200-S-A-I24-5V-C | |
| Related Links | P61-200-S-, P61-200-S-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor | |
 | 5-640431-3 | CONN RECEPT 23POS 18AWG MTA156 | datasheet.pdf | |