SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I36-20MA-C
P61-200-S-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I36-20MA-C
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-200-S-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-200-S-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I36-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-S-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-200-S-A, P61-200-S-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-S-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-200-S-A-I36-20MA-C
CAP THIN FILM 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 35POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 14" 8S FIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO7 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 49A SO8FL datasheet.pdf