SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I72-4.5V-C
P61-200-S-A-I72-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I72-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I72-4.5V-C.pdf
Availability of P61-200-S-A-I72-4.5V-C
QUANTITY
P61-200-S-A-I72-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I72-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I72-4.5V-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP61 Pressure/Temperature MediaSensor™ Family
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C