SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I12-20MA-C
P61-2000-A-A-I12-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I12-20MA-C
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I12-20MA-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I12-20MA-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I12-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I12-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I12-20MA-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I12-20MA-C
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I12-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I12-20MA-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I12-20MA-C
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
IC COMP W/REF LP SINGLE 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 32-QFN datasheet.pdf
SENS 2000PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HAND/OFF/AUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 600V 39A SP3 datasheet.pdf