SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I18-20MA-C
P61-2000-A-A-I18-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I18-20MA-C
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I18-20MA-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I18-20MA-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I18-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I18-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I18-20MA-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I18-20MA-C
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I18-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I18-20MA-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I18-20MA-C
TRANS NPN 25V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 740MHZ 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SFP 2X8 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
PTC HEATER ROUND 90C .100" datasheet.pdf
CAP 4700 UF 20% 10 V datasheet.pdf