SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I18-4.5V-C
P61-2000-A-A-I18-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I18-4.5V-C
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I18-4.5V-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I18-4.5V-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I18-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I18-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I18-4.5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I18-4.5V-C
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I18-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I18-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I18-4.5V-C
DECODER/DEMUX 1-OF-8 16SOP datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 50 OHM 50W datasheet.pdf
TERMINAL RING 1AWG #1/2 TIN datasheet.pdf
HDMI SW 3:1 EQUALIZER 100LQFP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf