SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I18-5V-C
P61-2000-A-A-I18-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I18-5V-C
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I18-5V-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I18-5V-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I18-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I18-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I18-5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I18-5V-C
Related LinksP61-2000-A, P61-2000-A-A-I18-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I18-5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I18-5V-C
IC REG LDO 3V 0.1A 8SO datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC 16-CHAN RECORD MUX 144-LQFP datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 550 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf