SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I36-20MA-A
P61-2000-A-A-I36-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I36-20MA-A
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I36-20MA-A.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I36-20MA-A
QUANTITY
P61-2000-A-A-I36-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I36-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I36-20MA-A
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I36-20MA-A
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I36-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I36-20MA-A Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I36-20MA-A
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ENCODER MECHANICAL 12POS PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 15M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf