SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I72-4.5V-A
P61-2000-A-A-I72-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I72-4.5V-A
Brief Description
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I72-4.5V-A.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I72-4.5V-A
QUANTITY
P61-2000-A-A-I72-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I72-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I72-4.5V-A
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I72-4.5V-A
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I72-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I72-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I72-4.5V-A
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
T-BEAM 25M FET TIMER 300V CABLE datasheet.pdf
RES 18M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 580MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf