SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I12-4.5V-C
P61-2000-S-A-I12-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I12-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I12-4.5V-C.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I12-4.5V-C
QUANTITY
P61-2000-S-A-I12-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I12-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I12-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I12-4.5V-C
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I12-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I12-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I12-4.5V-C
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC MPU M683XX 166MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X36 128QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.9MM datasheet.pdf