SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
QUANTITY
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I18-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
CONV DC/DC 12VIN ADJ OUT 10A datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ/-12V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS 1MM GOLD VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SCREWMOUNT GPS datasheet.pdf
SCR 1600V 2000A B-PUK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 137.5 MOHM datasheet.pdf