SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
QUANTITY
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I18-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I18-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I18-4.5V-A
SENS FIBER HIGH FLEX 2.2MM M6 datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #000 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6300K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 370MA 2.51 OHM datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT W/TEMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 16A TO263 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf