SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I18-4.5V-C
P61-2000-S-A-I18-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I18-4.5V-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I18-4.5V-C.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I18-4.5V-C
QUANTITY
P61-2000-S-A-I18-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I18-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I18-4.5V-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I18-4.5V-C
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I18-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I18-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I18-4.5V-C
VARISTOR 80V 30A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
BOARD BREAKOUT USB UART FT230X datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf