SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I18-5V-A
P61-2000-S-A-I18-5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I18-5V-A
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I18-5V-A.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I18-5V-A
QUANTITY
P61-2000-S-A-I18-5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I18-5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I18-5V-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I18-5V-A
Related LinksP61-2000-S, P61-2000-S-A-I18-5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I18-5V-A Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I18-5V-A
MOSFET 2P-CH 55V 3.4A 8-SOIC datasheet.pdf
SCR SENS 200V 0.8A SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
R/A REC POWER BLADE datasheet.pdf
CAP TRIM 0.25-1.5PF 1250V T/H datasheet.pdf
OSC TCXO 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf