Microchip Technology PIC32MX440F512H-80V/MR
PIC32MX440F512H-80V/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX440F512H-80V/MR
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX440F512H-80V/MR.pdf
Availability of PIC32MX440F512H-80V/MR
QUANTITY
PIC32MX440F512H-80V/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX440F512H-80V/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX440F512H-80V/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC32 Family of Microcontrollers
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC32 32-Bit MCU Families
PIC32MX3MX4 32-bit MCUs with 512 KB Flash Memory
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
Standard Package40
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size512KB (512K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX440F512H-80V/MR
Related LinksPIC32MX440F, PIC32MX440F512H-80V/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX440F512H-80V/MR Details Description
Related parts for PIC32MX440F512H-80V/MR
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.7A 43 MOHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE VAR HYPRABRUPT JUNC TUNING datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-2001 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf