SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I18-5V-C
P61-2000-S-A-I18-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I18-5V-C
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I18-5V-C.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I18-5V-C
QUANTITY
P61-2000-S-A-I18-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I18-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I18-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I18-5V-C
Related LinksP61-2000-S, P61-2000-S-A-I18-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I18-5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I18-5V-C
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 26POS datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 15DBI 8" U.FL datasheet.pdf
STANDARD,PNP,53X33 FOV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH datasheet.pdf
HDM SMPR080F130F K datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 48V 150W datasheet.pdf