SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I24-4.5V-A
P61-2000-S-A-I24-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I24-4.5V-A
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I24-4.5V-A.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I24-4.5V-A
QUANTITY
P61-2000-S-A-I24-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I24-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I24-4.5V-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I24-4.5V-A
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I24-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I24-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I24-4.5V-A
IC DAC 6BIT LP 2WIRE SER SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
MICROFIT OVERMOLDED 10CKT 5 MTS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 130MA 2.99 OHM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf