SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I24-4.5V-C
P61-2000-S-A-I24-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I24-4.5V-C
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I24-4.5V-C.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I24-4.5V-C
QUANTITY
P61-2000-S-A-I24-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I24-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I24-4.5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I24-4.5V-C
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I24-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I24-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I24-4.5V-C
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.6A SOT89-3 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.5A 162 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS17/T 50M datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC S3L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf