SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I72-20MA-C
P61-2000-S-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I72-20MA-C
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-2000-S-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I72-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I72-20MA-C
RES 6.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 18-36V 550MA datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS PIN datasheet.pdf