SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I24-4.5V-C
P61-300-S-A-I24-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I24-4.5V-C
Datasheet Download
P61-300-S-A-I24-4.5V-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I24-4.5V-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I24-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I24-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I24-4.5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I24-4.5V-C
Related LinksP61-300-S-A, P61-300-S-A-I24-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I24-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I24-4.5V-C
RES SMD 48.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SW SERIAL OCTAL 32SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SOT26 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN 31POS M 3.8MM PC DIN41617 datasheet.pdf