SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I36-5V-C
P61-300-S-A-I36-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I36-5V-C
Datasheet Download
P61-300-S-A-I36-5V-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I36-5V-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I36-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I36-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I36-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I36-5V-C
Related LinksP61-300-S-, P61-300-S-A-I36-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I36-5V-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I36-5V-C
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN M12 8POS SOCKET WIRE LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf