SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I72-5V-C
P61-300-S-A-I72-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I72-5V-C
Datasheet Download
P61-300-S-A-I72-5V-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I72-5V-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I72-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I72-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I72-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C