SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I18-20MA-C
P61-3000-A-A-I18-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I18-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I18-20MA-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I18-20MA-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I18-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I18-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I18-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I18-20MA-C
Related LinksP61-3000-A-, P61-3000-A-A-I18-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I18-20MA-C Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I18-20MA-C
LED SS GREEN DIFF RA PCB 3MM datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 12POS 12' datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 63NH T38 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA datasheet.pdf
MICRO 31C P /11 10CR 36" NI datasheet.pdf