Vicor Corporation V24C5T50B3
V24C5T50B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C5T50B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V24C5T50B3.pdf
Availability of V24C5T50B3
QUANTITY
V24C5T50B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5T50B3
Internal Part NumberEIS-V24C5T50B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5T50B3
Related LinksV24C5, V24C5T50B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5T50B3 Details Description
Related parts for V24C5T50B3
RES SMD 16K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.226 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR CITIZEN CL-L040 SPOT datasheet.pdf
LED MOD 2900LM 4000K 230V 0-10 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 24MM datasheet.pdf