SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I18-4.5V-A
P61-3000-A-A-I18-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I18-4.5V-A
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I18-4.5V-A.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I18-4.5V-A
QUANTITY
P61-3000-A-A-I18-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I18-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I18-4.5V-A
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I18-4.5V-A
Related LinksP61-3000-A-, P61-3000-A-A-I18-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I18-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I18-4.5V-A
CONN HEADER R/A .100 14POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC TIMER WATCHDOG 8UMAX datasheet.pdf
MODEM HART SGL CMOS 32QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 150MW 0603 datasheet.pdf
SAC -8P-M CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54MM T/H datasheet.pdf