SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I24-20MA-C
P61-3000-A-A-I24-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I24-20MA-C
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I24-20MA-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I24-20MA-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I24-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I24-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I24-20MA-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I24-20MA-C
Related LinksP61-3000-A-, P61-3000-A-A-I24-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I24-20MA-C Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I24-20MA-C
RAIL MOUNTING FOR 1401/1458 SER datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CBL 4POS M12 PLUG-SOCKET 1M datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH CMOS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 107-214V datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 04CKT datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf