SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I72-20MA-A
P61-3000-A-A-I72-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I72-20MA-A
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I72-20MA-A.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I72-20MA-A
QUANTITY
P61-3000-A-A-I72-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I72-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I72-20MA-A
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I72-20MA-A
Related LinksP61-3000-A-, P61-3000-A-A-I72-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I72-20MA-A Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I72-20MA-A
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIBR 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf