SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
P61-3000-A-A-I72-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I72-4.5V-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I72-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
Related LinksP61-3000-A-, P61-3000-A-A-I72-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I72-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE 32-BIT 160-QFP datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOT OPTICAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 32RESOL 1M datasheet.pdf
IC DSP 68-PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15UF 25V JB 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf