SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I12-20MA-A
P61-3000-S-A-I12-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I12-20MA-A
Brief Description
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I12-20MA-A.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I12-20MA-A
QUANTITY
P61-3000-S-A-I12-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I12-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I12-20MA-A
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I12-20MA-A
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I12-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I12-20MA-A Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I12-20MA-A
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC 10MHZ CMOS USC XTEMP 68-PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 23A D2PAK datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf