SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I18-20MA-C
P61-3000-S-A-I18-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I18-20MA-C
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I18-20MA-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I18-20MA-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I18-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I18-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I18-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I18-20MA-C
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I18-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I18-20MA-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I18-20MA-C
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC D/A CONV 8BIT MICROPWR 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
.180 PLUG STRIP PLT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
TEMP-O-GIDES 5" 0.078 NYLON RUST datasheet.pdf