SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I24-4.5V-C
P61-3000-S-A-I24-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I24-4.5V-C
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I24-4.5V-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I24-4.5V-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I24-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I24-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I24-4.5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I24-4.5V-C
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I24-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I24-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I24-4.5V-C
TRANS PNP 100V 1A SOT-223 datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 20W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/12/180 1.5 BK datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 47000 UH 25% datasheet.pdf