SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I24-5V-A
P61-3000-S-A-I24-5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I24-5V-A
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I24-5V-A.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I24-5V-A
QUANTITY
P61-3000-S-A-I24-5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I24-5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I24-5V-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I24-5V-A
Related LinksP61-3000-S, P61-3000-S-A-I24-5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I24-5V-A Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I24-5V-A
LED 5MM RT ANG SUP DIFF GRN PCMT datasheet.pdf
RND STNDOFF 8-32 PHENOLIC 1-1/2" datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 400KHZ 8SO datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 590MA 188 MOHM datasheet.pdf
RES 130 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf