SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I24-5V-C
P61-3000-S-A-I24-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I24-5V-C
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I24-5V-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I24-5V-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I24-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I24-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I24-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I24-5V-C
Related LinksP61-3000-S, P61-3000-S-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I24-5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I24-5V-C
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 25POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 30POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 512KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
4.20 mA Transmitter IC datasheet.pdf