Vishay/Dale RN60C9092BRE6
RN60C9092BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9092BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9092BRE6.pdf
Availability of RN60C9092BRE6
QUANTITY
RN60C9092BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9092BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C9092BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9092BRE6
Related LinksRN60C9, RN60C9092BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9092BRE6 Details Description
Related parts for RN60C9092BRE6
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT NYLON NATURAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
GT 28C 28#16 SKT RECP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8WSON datasheet.pdf