SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I36-4.5V-C
P61-3000-S-A-I36-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I36-4.5V-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I36-4.5V-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I36-4.5V-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I36-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I36-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I36-4.5V-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I36-4.5V-C
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I36-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I36-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I36-4.5V-C
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.6A TO-220AB datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 2" datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf