SSI Technologies Inc P61-500-A-A-I36-20MA-C
P61-500-A-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-500-A-A-I36-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-500-A-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-500-A-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-500-A-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-500-A-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-500-A-A-I36-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-500-A-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-500-A-A, P61-500-A-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-500-A-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-500-A-A-I36-20MA-C
VARISTOR 19.8V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IBUTTON NUMBER SET FIVE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 1.5KW datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 36.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 60 PSIG UNAMPLIFIED SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf