SSI Technologies Inc P61-500-S-A-I72-20MA-C
P61-500-S-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-500-S-A-I72-20MA-C
Brief Description
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-500-S-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-500-S-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-500-S-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-500-S-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-500-S-A-I72-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-500-S-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-500-S-A, P61-500-S-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-500-S-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-500-S-A-I72-20MA-C
Crystal 60.0020kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
NEST INSERT SOLIS FLAG 2/0AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FILTER LINE 250VAC 10A PANEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf