Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE100A-E3/54
P6KE100A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE100A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE100A-E3/54.pdf
Availability of P6KE100A-E3/54
QUANTITY
P6KE100A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE100A-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE100A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE100A-E3/54
Related LinksP6KE100, P6KE100A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE100A-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE100A-E3/54
GDT 300V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES MO 1W 470 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 400 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf